Markéta Jurištová/ Představte si svět, ve kterém vnímáte zvuk celým tělem, nejen skrze uši. Fascinující, že? Věda nám nyní ukazuje, že náš vztah k zvuku je mnohem hlubší, než jsme si kdy mysleli. Člověk nejen slyší, ale především vnímá. A právě tady začíná magická cesta do světa haptických technologií, které mohou navždy změnit způsob, jakým komunikujeme a vnímáme realitu.
Již před mnoha desetiletími, v 50. letech 20. století, psycholog a průkopník v oblasti hmatového vnímání Frank Geldard upozornil na to, jak úzké zaměření na oči a uši opomíjí nesmírně fascinující schopnosti kůže. Dobře navržený systém dotykových vjemů může totiž přinést zážitky, které vyžadují plnou pozornost našeho mozku. A dnešní technologie si to začínají uvědomovat.
Ano, kůže může „slyšet“ zvuk. Ne však slyšením, jak ho známe, ale vnímáním vibrací. Už nyní běžné přístroje využívají tento princip – například mobilní telefony a herní konzole, které nás upozorňují vibracemi. Avšak, co kdybychom tento potenciál rozšířili do oblastí, o kterých se nám dosud ani nesnilo?
Představte si automobil, který vás neviditelnými doteky upozorní na nebezpečí v mrtvém úhlu. Nebo dokonce hmatovou zpětnou vazbu pro astronauty, která by jim pomohla udržet orientaci ve stavu beztíže. A což takhle revoluční pokrok v medicíně, kdy senzory připevněné na tělo by mohly pomáhat v rehabilitaci po úrazech?
Výzkum v této oblasti sahá hluboko. Už v 70. a 80. letech vědci pořádali experimenty, které ukázaly, že vibrace aplikované na kůži mohou pomoci neslyšícím lidem „slyšet“ řeč. Myšlenka byla jednoduchá, ale převratná – miniaturní reproduktory připojené k pokožce umožnily zaznamenat vibrace, které emulovaly jazyk. I když technologie kochleárních implantátů tehdy přerušila tento specifický výzkum, získané poznatky nám stále poskytují neocenitelné informace.
Nyní, kdybychom mohli aplikovat tyto poznatky do oblasti hudby, dali bychom sluchově postiženým šanci prožít symfonii v celém jejím rozsahu. I ti, kteří používají moderní kochleární implantáty, které jsou optimalizovány především pro řeč, mohou objevit nový rozměr zvuku a tónů, který byl dříve nedosažitelný.
Deb Felsová, vědkyně, jež stojí za Centrem inkluzivních médií na prestižní Ryersonově univerzitě, neúnavně pracuje na tom, aby se svět médií otevřel všem, včetně těch, kteří žijí bez plného sluchového vnímání. Její fascinující cesta začala, když si s důrazem na detail všimla zneklidňujících mezer v titulcích pro neslyšící a nedoslýchavé. Podle jejích slov se o skryté titulky obvykle nestará tvůrčí tým, ale jsou zadávány lidem, kteří s pořadem nemají nic společného, což vede k výskytu chyb, které neslyšícím a nedoslýchavým odebírají tolik potřebnou autenticitu a přesnost ve sdělovaném obsahu.
Na konci roku 2000 se svým týmem navrhla a začala testovat křeslo Emoti-Chair, které využívá nejmodernější technologii a znalosti, aby transformovalo zážitek sledování médií. Postmoderní kouzlo spočívá v přenesení zvuku těmito křesly skrze hmat do světa zvuků, kde tělo samo hraje roli obřího reproduktoru. Maria Karamová, postdoktorandka v laboratoři Deb Felsové, tedy v podstatě rozpletla hlemýžď a rozmístila „vláskové buňky“ s vyššími a nižšími frekvencemi po celém těle tak, že reproduktory rozmístila po celém křesle.
„V podstatě jsme vám na tělo nasadili reproduktor a udělali z vašeho těla ucho.“
A není to jen o slyšení, ale o cítění. Při sledování scén z filmu „Šestý smysl“ se odvalují vibrace podobně jako blesky napříč křeslem – od jemných šelestů po dramatické záškuby, které diváka doslova obklopí. Vědecký pokus s více než padesáti účastníky odhalil emoční sílu vibrací – podobně jako detektory lži, měřili jejich uvolňující se elektrodermální odpovědi. Tyto reakce ukazují, že i jemná úprava vibrace může vyvolat pocit napětí nebo překvapení.
Projekt křesla Emoti-Chair zkoumá fascinující říši, kde se hudba a zvukové vlny setkávají s naší kůží. Kůže sama o sobě slyší zvuky na nižších frekvencích a v delším časovém horizontu než naše uši, a to je přesně ten náročný paradox, kterému čelí Felsová a její tým.
S inovacemi jako je křeslo Emoti-Chair stojíme na prahu nové audio-vizuální revoluce, která nejenže rozšiřuje možnosti zapojení do zážitků pro neslyšící, ale v důsledku i obohacuje svět smyslových vjemů pro nás všechny. Jde o krok dál za svět zvuků a obrazů k prožitkům, které mohou proměnit hranice v nekonečné pole možností, co média mohou nabídnout. Revoluce haptické technologie nás vyzývá, abychom prozkoumali neprozkoumané a proměnili vnímání světa, v němž žijeme. Představte si budoucnost, kde slyšení nebude jen o uších, ale o celém našem těle, vibrující kousek po kousku ve sjednoceném koncertu empatie a porozumění.
Zdroj:
Napsat komentář