Konkrétní symbolika mystického stromu života je pro každého člověka jiná. Také jednotlivá náboženství a kultury mají většinou trochu významově odlišné vysvětlení toho, co vlastně strom života znázorňuje, ale společným prvkem je vždy růst, ukotvení v určitém systému a většinou i nějaké plody, které samozřejmě závisí na druhu dotyčného stromu. Arganovník všechny tyto atributy splňuje, proto není divu, že mu tak lidé v Maroku říkají. A až si tento článek přečtete, možná mu tak budete říkat také.
Arganie je jedním z nejstarších obyvatel naší planety, podle zkamenělin vědci soudí, že se zde tento strom, či keř, vyskytuje více než 25 milionů let. Původním domovem arganie je jihozápadní Maroko a západní Alžír. Uvádí se, že vytváří unikátní biotop, ale začíná se úspěšně pěstovat také v Izraeli a zřejmě i v Číně. Díky tomu, že má tato dřevina velice hluboký kořenový systém, brání erozi půdy a udržuje tak v patřičných mezích horké písky Sahary. V současnosti jsou volně rostoucí i obhospodařované arganovníky základním zdrojem palivového dřeva i dřeva pro místní truhláře. Listy a plody se používají jako krmivo pro zvířata (malebné jsou pasoucí se kozy na arganových stromech) a olej ze semen je každodenní potravinou obyvatel v podhůří Atlasu již minimálně od 10. století. Tento olej se získává několikastupňovým zpracováním z pecky plodů tradičními metodami, lisováním nebo extrakcí rozpouštědlem a používá se k výživě (přímo se konzumuje na topinkách nebo na chlebíčcích).
Mezi polovinou 19. století a druhou světovou válkou však arganových lesů v Maroku výrazně ubylo, protože dřevo bylo intenzivně zpracováváno na dřevěné uhlí. Tato masivní a drastická těžba narušila rovnováhu ekosystému, který do té doby udržovali místní lidé, kteří hospodařili v souladu s tradičními zemědělskými a pasteveckými postupy. Naštěstí nárůst obchodu s arganovým olejem pro kosmetické a potravinářské účely a špatný stav přírodního rostlinného dědictví vedly k tomu, že marocká vláda zhruba před 40 lety úspěšně zahájila program na záchranu arganových lesů.
Víte že v roce 2021 vyhlásilo Valné shromáždění Organizace spojených národů 10. květen Mezinárodním dnem Arganie? Rezoluci, kterou předložilo Maroko, podpořilo 113 členských států OSN.
„Mezníkem ve výrobě arganového oleje se stal rok 1997. Tehdy se na scéně objevila profesorka chemie z rabatské univerzity Zubejda Šarrúf, kterou lze bez velké nadsázky nazývat matkou arganu. Zubejda přišla s myšlenkou ženských manufaktur, v nichž by se olej vyráběl. Nápad, který by u nás nebyl ničím převratným, přinesl do tradiční berberské společnosti revoluci. „Na začátku nás v úspěch projektu věřilo jen šestnáct. Většinu z nás tvořily vdovy a rozvedené ženy, takže nám v cestě nestáli žádní muži, kteří by nám mohli zakazovat pracovat mimo domov,“ vzpomíná Zubejda. A tak vznikla první manufaktura. Dařilo se jí natolik, že začaly postupně vznikat další a další, důvěra v manufaktury postupně rostla a dnes jich je v Maroku přes 200 a export arganového oleje vzrostl z jedné tuny v roce 1996 na 1387 tun v roce 2016. Z 90 procent se vyváží surový arganový olej, takže téměř veškerá přidaná hodnota vzniká někde jinde, mimo jiné v Česku.“ Magazín EURO 2017
Arganový olej se skládá především z nenasycených mastných kyselin, hlavně kyseliny olejové a linolové, dále z dalších částí, jejichž chemické složení je velmi rozmanité (flavonoidy, terpenoidy, triacylglyceroly, saponiny…). Známe jej především z kosmetického průmyslu, používá se samostatně na ošetření pleti, vlasů a nehtů, nebo v kombinacích s dalšími komponenty. Jsou vyzdvihovány především jeho antioxidační účinky, velké množství vitaminu E, hloubková hydratace, zjemňující účinky a podpora tvorby kolagenu.
To, že má arganie mnoho zdravotních benefitů i jako jedlý olej, ale tolik známé není.
U arganového oleje byly totiž zaznamenány různé biologické aktivity, například již zmíněné antioxidační, stabilizace cholesterolu, antidiabetické, protirakovinné a antibakteriální účinky. Úspěšně jej lze využít při léčbě revmatismu, hypercholesterolemie, aterosklerózy, plicních infekcí, gastrointestinálních poruch novorozenců, i cukrovky.
První mezinárodní sympozium s názvem :„Příznivé účinky arganového oleje na lidské zdraví“, se uskutečnilo v květnu roku 2017 pod záštitou Univerzity Moulay Ismaïl , FSTE a ve spolupráci s Marockou společností biochemie a molekulární biologie. Jeho cílem bylo umožnit výzkumníkům a odborníkům, farmářům/producentům, technickým institutům a politikům výměnu informací o výsledcích výzkumu arganového oleje, rozbor jeho složek a jejich chemických a biologických vlastností. Na sympoziu byly předloženy klinické studie, které dokazují léčebný účinek tohoto oleje, zejména na metabolismus lipidů a zánětlivé stavy. Objevily se také slibné výsledky příznivého působení arganového oleje na nervové buňky a neurologická onemocnění.
V roce 2017 byla také provedena klinická studie u pacientů s osteoartritidou kolene (KOA), ve které sledovaná skupina dostávala každý den ráno 30ml arganového oleje. Po 8 týdnech užívání došlo k velmi významnému snížení indexů pro bolest a ke zlepšení indexu funkčnosti, významně se prodloužila i vzdálenost při chůzi.
Zkoumáním účinků arganového oleje na lidské zdraví se nezabývají jen týmy vědců z Maroka, ale i z jiných zemí, i když ty Marocké převažují. Výzkumy a studie naznačují, že léčivý potenciál arganového oleje ještě nebyl úplně zmapován.
Zde je jen několik střípků ze zveřejněných akademických prací v roce 2024:
- Experimentální výzkum týmu mikrobiologů ze Saudské Arábie potvrdil antimikrobiální aktivity arganového oleje in vitro, při reakcích s infekcemi Pseudomonas aeruginosa a Staphylococcus aureus, které mají mnohonásobnou rezistenci k řadě antibiotik, čímž se znesnadňuje jejich léčba.
- Výzkum vědců z Faculty of Sciences, Ibn Tofail University Morocco naznačuje, že neuroprotektivní vlastnosti arganového oleje by mohly nabídnout potenciální terapeutickou cestu ke snížení poškození mozku a závislosti vyvolané alkoholem/stresem.
- Závěr vědecké srovnávací studie Higher Institute of Health Sciences, Hassan First University Morroco zabývající se oxidačním stresem, který může hrát roli při stárnutí a vzniku rakoviny, chronických zánětů a některých dalších onemocnění, říká že: „Ve srovnání s jinými jedlými oleji vykazuje arganový olej jedinečné složení s vysokým obsahem kyseliny linolové a olejové, jakož i polyfenolů, sterolů a tokoferolů. Bylo prokázáno, že hlavní složky arganového oleje regulují dráhu proteinu NRF2 (který chrání buňky před oxidačním poškozením) a jejich antioxidační vlastnosti zdůrazňují možné terapeutické využití přírodního zdroje při posilování buněčných obranných systémů a snižování oxidačního stresu. Tato dráha hraje klíčovou roli při kontrole buněčné antioxidační reakce proti oxidativnímu poškození. Antioxidační vlastnosti arganového oleje jsou připisovány jeho složkám, včetně mastných kyselin, polyfenolů a tokoferolů. Takové strukturálně různorodé chemikálie mohou vychytávat volné radikály, zabraňovat peroxidaci lipidů a zvyšovat buněčnou odolnost. Tato zjištění podtrhují chemický základ, který dává arganovému oleji jeho antioxidační vlastnosti a zdůrazňují jeho slibné léčebné využití. Je třeba poznamenat, že minoritní složky arganového oleje, jako je kyselina alfa-linolenová (ALA), přispívají k jeho nutričnímu profilu a mohou aktivovat transkripční faktor skn-1/NRF2, nabízející potenciální výhody na různých úrovních inhibicí oxidačního stresu, podporou dlouhověkosti a protizánětlivými účinky. Navíc aktivace signální dráhy NRF2 kyselinou gama-linolenovou (GLA) může zmírnit svalovou atrofii a zvýšit antioxidační obranné mechanismy. Souhrnně tento výzkum zdůrazňuje zajímavou souhru mezi přírodními sloučeninami a buněčnými obrannými systémy, díky čemuž je přírodní arganový olej udržitelnou možností pro zlepšení zdraví léčbou nemocí souvisejících s oxidačním stresem.“
Tak co říkáte, je arganovník opravdovým stromem života? Já myslím, že rozhodně ano.
Zdroje:
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1040618215008988
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35544795
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874121007571?via%3Dihub
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1043661806000314?via%3Dihub
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10967919
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5535876
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11476757
https://www.euro.cz/clanky/moc-sikovny-strom-zivota-1448490/
Napsat komentář